Domy, zahradní domky, chaty či dřevostavby tedy prostě stavby bez stavebního povolení?

Od 1.1.2018 platí novela stavebního zákona, díky které je možné stavět zcela bez stavebního úřadu. Ve stavebním zákoně se tímto zabývají paragrafy 79, 80. Stavby bez povolení a ohlášení jsou mimo jiné tyto:

1) Stavba, která stojí na pozemku rodinného nebo rekreačního domku, má zastavěnou plochu max. 25 m², jedno nadzemní podlaží, je vysoká max. 5 m a podsklepena do hloubky 3 m hloubky. Stavba musí souviset s užíváním domku a nesmí sloužit pro podnikání a nesmí se v ní skladovat hořlaviny nebo výbušniny. Stavba musí být minimálně 2 m od hranice pozemku a po jejím umístění musí zbýt alespoň 50% plochy pozemku schopného vsakovat dešťovou vodu.
To znamená, že zde patří modulové domy a domky, montované domy domky, ale i haly, mobilní dřevostavby, dřevěné chaty a zahradní domky na nářadí, stavba klasického domu vše co splňuje výše uvedené v textu. Tyto stavby jsou možné stavět bez stavebního povolení nebo ohlášení.

2) Skleník, který nebude mít více než 40 m² a 5 metrů výšky. Jediná podmínka je, že nesmí být blíže než 2 metry od hranice pozemku.

3) Bazén do 40 m² u rodinných nebo rekreačních staveb a také nesmí být blíže než 2 metry od hranice pozemku.

4) Výměna inženýrských sítí – pokud se nemění trasa vedení.

Co když chci stavět odstavnou plochu nebo garáž bez stavebního povolení?

U těchto staveb je to trochu složitější, protože to bez stavebního úřadu úplně nejde. Na tyto stavby je potřeba tzv. územní souhlas, takže to taky jde bez stavebního povolení nebo ohlášení, nicméně na stavební úřad jít musíte a budete muset dodat zjednodušenou dokumentaci.

Je toho určitě dost, co se dá dnes postavit bez stavebního povolení nebo ohlášení, nicméně u spousty staveb (především větších rozměrů) je stále potřeba. Začít stavět tzv. „na černo“ se díky vysokým sankcím a zastavení stavby na delší dobu určitě nevyplatí. Z mých zkušeností se nevyplácí ani stavět dříve než je vydané stavební povolení, protože kvůli ušetření pár týdnů, se Vám může stavba prodloužit klidně i o rok. A navíc nikdo nechce naštvaného úředníka, který mu dýchá na záda.

 

Zdroj: Stavební zákon