Prohlídka nemovitosti před koupí

Pokud se rozhodnete někdy v životě kupovat nemovitost. Ať už novostavbu nebo nemovitost s historií, je nejlepším řešení vzít s sebou technika, který Vám řekne, jak si Vaše hypotetická nemovitost vede. Dnes se touto službou zabývá více firem a tak ji můžete najít pod různými názvy např. inspektor nemovitostí či nemovitostní expert apod. Ať už inspektor nebo expert či jednoduše technik, měli byste se od něho dozvědět následující informace. V jakém stavu je nemovitost nyní, jak na tom bude v horizontu několika let(cca.5 let) a co nejspíše bude potřebovat za 10 let a více.

Byty

U bytu před rekonstrukcí, který není v prvním ani v posledním podlaží je to celkem jednoduché. Pokud nevidím trhliny ve zdivu anebo plíseň, je nejspíš nemovitost v pořádku. I zde, ale pozor. Několikrát jsem se setkal s majiteli, kteří byli oklamáni. Prodejci vážné chyby nemovitosti maskovali a i když později většinou majitelé byli odškodněni na tzv. „skryté vady“, nikomu se nechce chodit po soudech a platit si drahé soudní znalce a právníky. Asi nejvíce je potřeba této služby u bytu v novostavbě. Z vlastní zkušenosti vím, že chyb se v takových případech vyskytuje hodně. Po převzetí bytu od developera se na spoustu chyb již nevztahuje reklamace. Minimálně si pořádně přečtěte smlouvu a předávací protokol.

Rodinné domy

U rodinných domů je situace jiná a to především u rodinných domů s „historií“. U podsklepených domů starších 30 let je skoro pravidlem přítomnost plísně nebo vlhkosti. V nejhorším případě kombinace těchto dvou vážných chyb nemovitosti. Pokud prodávající nebude v inzerátu popisovat nemovitost jako bezproblémovou, tak se zde skryté vady uplatňují velmi těžko. Opravy jsou zde taky velmi nákladné a z vysněného bydlení se může lehce stát noční můra. Ne, že by Vás „inspektor nemovitosti“ od těchto problémů uchránil, ale aspoň Vám sdělí chyby a předběžný náklad opravy. Naopak když si kupujete rodinný dům k rekonstrukci, tak pár rychlých měření Vám pomůže odhadnout ceny omítek, srovnání podlah, jednotlivé skladby v domě a jejich nejlepší sanaci za účelem poklidného bydlení. Dále zde máme střechu, izolace, okna atd. Technik, který s Vámi jde na nemovitost, by měl znát velmi dobře Váš záměr, ale i rozpočet a v některých případech i čas za jak dlouho se chcete nastěhovat.

Závěr

Závěrem tuto službu vřele doporučuji, protože i když není 100%, tak cena za ní se vždy vyplatí. Ono je totiž rozdíl poslouchat makléře, který tvrdí, že za milion opraví 5+kk anebo stavaře, který ví, že za milion bude problém dostat dům do kondice (střecha, izolace, okna) a ne opravovat interiér, který je až daleko za výše jmenovanými částmi domu. Přeji šťastnou ruku při výběru jak domu, tak řemeslníků, ale s tím už Vám může pomoci technický dozor investora (článek z minulosti).

Stavbám zdar